آموزش قرآن

ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم

هفت سین قرآنی

هفت سین قرآنی
~~~~~~~~~~

1. سلامٌ قولاً مِن رَبِّ رحیم.
یس/58
" از جانب پروردگار مهربان [ به آنان] سلام گفته می شود." این ندای روح افزا و نشاط بخش و مملو از مهر و محبت خدا ، چنان روح انسان رادر خود غرق می کند و به او لذت ، شادی و معنویت می بخشد ، که با هیچ نعمتی برابر نیست. از پیامبراکرم صلی الله علیه و آله روایت شده : " در همان حال که بهشتیان غرق درنعمتهای بهشتی هستند نوری بر بالای سرایشان آشکار می شود ؛ نور لطف خداوندکه بر آنها پرتو افکنده است. پس ندایی بر می خیزد که "سلام بر شما ای بهشتیان" ، نظرلطف خداوند چنان بهشتیان را مجذوب می کند که از همه چیز جز او غافل میشوند ، و همه نعمتهای بهشتی را در آن حال به دست فراموشی می سپارند.

2. سلامٌ علی نوح ٍ فی العالمین .

صافات /79
" درود بر نوح در میان جهانیان." کمتر سلامیبه این گستردگی و وسعت درباره کسی دیده می شود ، به خصوص اینکه لفظ " العالمین" معنی وسیعی دارد که نه تنها همه انسانها ، بلکه عوالم فرشتگان وملکوتیان را نیز در برمی گیرد.

3. سلامٌ علی اِبراهیم .

صافات/109
خداوند پس از يادآوري بشارت فرزند به ابراهيم (ع) و جریان دستور ذبح اسماعیل - فرزند ایشان - و تسلیم بودن هر دوی آنها براین امرمی فرماید: سلام بر ابراهیم [ آن بنده مخلص و پاک باد]
4. سلامُ عـَلی موُسی و هارون .
صافات/120
" درود بر موسی و هارون ."خداوند پس از بيان نعمي كه به اين دو پيامبر الهي (ع) ارزاني داشته است برآن دوسلام می رساند. سلامی از ناحیه پرودگار بزرگ و مهربان. سلامیکه رمز سلامت در دین و ایمان در اعتقاد و مکتب، و در خط و مذهب است. سلامیکه بیانگر نجات و امنیت از مجازات و عذاب این جهان و آن جهان است.
5. سلامُ علی آلِ یاسین .
صافات/130
" درود بر پیروان الیاس" خداوند می فرماید: ما نام نیک الیاس را در میان امتهای بعد جاودان کردیم. امتهای دیگر ، زحمات این انبیاء بزرگ ( الیاس وسلاله ی او) را که در پاسداری خط توحید، و آبیاری بذر ایمان منتهای تلاش و کوشش رابه عمل آوردند ، هرگز فراموش نخواهند کرد. نوح قادح از امام صادق ( علیه السلام ) از پدرش از پدران بزرگوارش از علی( علیه السلام ) روایت كرده كه درباره آیه سلام علی آل یس فرمود : یس رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ) است / و آل یس ما هستیم

6. سلامٌ عـَلیکُم طِبتُم فادخـُلوُها خالدین .

زمر/73
" ... سلام برشما ، خوش آمدید ، در آن درآیید [ و] جاودانه [ بمانید] دراین آیه ، خداوند می فرماید که بهشتیان وقتی به بهشت می رسند ، در حالی که درهای آن گشوده شده است ، در این هنگام نگهبانان بهشت ، آن ملائک رحمت به آنها می گویند : سلام بر شما ، گوارا باد این نعمتها بر شما ، داخل بهشت شوید و جاودانه بمانید.

7. سلامُ هیَ حتّی مَطلَعِ الفـَجر.

قدر/5
"[آن شب] تا دم صبح ، صلح و سلام است . " این آیه ، در توصیف شب قدر است . آن شبی است که قرآن درآن نازل شده ،خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می شود ورحمت خاص الهی شامل بندگان می گردد و فرشتگان و روح در آن شب نازل میگردند."
+ نوشته شده در  جمعه ۲۸ اسفند۱۳۸۸ساعت 12:40  توسط سید محمد تقی مرتضوی زاده  |