X
تبلیغات
آموزش قرآن - معرفی سوره آل عمران

آموزش قرآن

ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم

معرفی سوره آل عمران

معرفی سوره آل عمران


  توضیح سوره

این سوره سومین سوره قرآن کریم است که ۲۰۰ آیه دارد .

یکی از مشخصات بارز این سوره- که در قریب به پنجاه آیه ( یعنی ایه 121 تا 165) جلب نظر می کند- عبارت است از:

توصیف غزوه احد، و ثبت و ضبط رویدادهای مربوط به آن، و ارائه درسها وعبرتها در لابلای آن.

به دنبال توصیف از غزوه احد، بیان و گزارشی راجع به فضیلت شهادت و منزلت شهداء در پیشگاه پروردگار- طی آیاتی – جلب نظر می کند، و قضیه و داستانی از غزوه " حمراء الاسد" و دعوت مردم به صبر و ثبات و پایداری نیز ضمن آیاتی از این سوره مطرح شده است.

در پایان سوره تصویر و تابلوی جالبی از دعاء مومنین و استجابت این دعا از سوی پروردگار جهان ترسیم گردیده است.

 این سوره در سال سوم هجرت پس از جنگ احد ، در مدینه نازل شد . 

 

وجه تسمیه سوره آل عمران

 عمران نام سه نفر از اشخاص مشهور بوده است : نام پدرحضرت موسی (ع(، پدر حضرت مریم (ع) و پدر حضرت علی (ع (که بیشتر به ابوطالب مشهور بوده است. ولی در این سوره ببیشتر منظور از آل عمران ، پدر حضرت مریم و همسرش و حضرت مریم (ع(  و حضرت عیسی (ع) است . این کلمه دو بار در این سوره به کار رفته است .

سوره آل عمران یاد آور طبقات و رده هائی از انسانها است که خداوند متعال آنها را از میان جامعه بشری گزینش و انتخاب کرده است، و اینان عبارتند از: آدم، نوح ، آل ابراهیم و آل عمران.

  

محتوای سوره

 در این سوره مطالب زیادی از جمله : ماجرای جنگ احد ، مطالب فراوانی راجع به جهاد ، مباهله ، دعوت یهود به اسلام ، امر به صبر و پایداری ، بیان فضیلت شهدا و چند دعای زیبا آمده است. به طور كلی می توان محوای سوره را به چند بخش تقسیم کرد :

۱.  بخش مهمی از این سوره از توحید و صفات خداوند و معاد و معارف اسلامی بحث می کند .

۲.  بخش دیگری پیرامون جهاد  و دستورات مهم آن و حیات جاویدان شهیدان در راه خدا ، همچنین درس های عبرتی که در دو غزوه بدر و احد بود سخن می گوید .

۳.  در قسمتی از این سوره ، به یک سلسله احکام اسلامی در زمینه لزوم وحدت مسلمین ، خانه كعبه ، ریضه حج ، امر به معروف و نهی از منکر ، تولی و تبری ، مساله امانت ،  انفاق در راه خدا ، ترك دروغ، مقاومت و پايمردی در مقابل دشمن ، صبر در مقابل مشکلات و آزمایش های مختلف و ذکر خداوند در هر حال، اشاره شده است.

۴.  بخشی از تاریخ انبیا از جمله آدم و نوح و ابراهیم و موسی و عیسی و داستان مریم و مقامات این زن بزرگ نیز ذکر شده است .

 

 اهداف و مقاصد سوره آل عمران

سراسر آیات سوره " آل عمران"، مدنی است، اما نباید آنرا ازسوره های نخستینی دانست که در مدینه نازل شدند، چرا که این سوره پس از گذر مدتی طولانی- که مسلمین طی این مدت در مدینه به سر بردند- نازل گردید. ضمن همین مدت طولانی بود که رویدادهای مربوط به فتح و پیروزی و یا هزیمت و شکست مسلمین، دگرگونی مطلوبی در حالاتشان به ارمغان آورده ، و اوضاع را متحول ساخت. مسلمین آشکار با اهل کتاب حشر و نشر داشتند و میان آنها در زمینه دعوت اسلامی و احکام و تعالیم اسلام منازعات و احتجاجاتی جریان یافت.

در سوره آل عمران- همانطور که در آغاز امر یادآوری شد- از غزوات " بدر"  و " احد"  و" حمراء الاسد" و " بدر اخیر" که در شعبان سال چهارم هجری روی داد ، سخن رفته است. سوره مزبور پس از سوره انفال نازل گردید

 فضیلت قرائت سوره

نبی اکرم (ص) فرمودند :« هر کس سوره آل عمران را بخواند به تعداد آیات آن ، امانی بر پل دوزخ به او می دهند. )برگزیده تفسیر نمونه ج۱ ص۲۵۹)

حضرت امام صادق (ع( فرمودند : هر کس سوره آل عمران را بخواند روز قیامت همراه او وروی سرش سایه ای خواهد بود.  )نور الثقلین ج۱ ص۲۶)

حضرت رسول اکرم (ص( فرمودند : هر کس سوره آل عمران را در روز جمعه بخواند تا وقتی که خورشید غروب کند خدا و فرشتگان برای او درود می فرستند.

و نیز فرمودند : هر که در شب آیات آخر سوره آل عمران را بخواند این گونه است که همه آن شب را عبادت کرده است .

و نیز در روایتی دیگر از ایشان آمده است : هر که شب جمعه سوره آل عمران را بخواند فردای قیامت او را دو پرده دهند تا چون برق از پل صراط بگذرد .

 

اثرات شفا بخش سوره

-  اگر  آیه ۸ این سوره را بجای دردناک بخوانند شفا یابد: « ربنا لا تزغ قلوبنا ...»

- چون کسی از خانه خارج شود آیات آخر سوره آل عمران  و قدر و حمد و آیة الکرسی را بخواند که موجب بر آمدن حاجتهای دنیا و آخرت است .

 -برای گشایش کارها باید هر روز ۳۵۰ بار آیه ۷۳ ) قل ان الفضل بید الله یؤتیه من یشاء و الله  واسع علیم) را بخواند.

حضرت امام صادق(ع( فرمودند : اگر سوره آل عمران را با زعفران بنویسد و به گردن کسی که می خواهد بچه دار شود آویزان کند به اجازه خدای متعال بچه دار می شود و اگر حامله شد ولی با سختی فرزند او متولد می شود ، این کار موجب آسانی زایمان او می شود.  )برهان ج۱ ص۲۶۹)

 http://kahf.blogfa.com/post-6.aspx

http://qurankarym.blogsky.com/?PostID=47

+ نوشته شده در  چهارشنبه 8 آبان1387ساعت 11:35  توسط سید محمد تقی مرتضوی زاده  |